Poradci právě online
Feng-shui
Feng-shui (feng šuej) je tísíce let stará čínská nauka, zabývající se regulací toku neustále proudící energie a životní síly, zvané čchi, vnitřním i vnějším prostorem místa, ve kterém žijeme. Feng-shui je fascinující učení, přinášející hluboké porozumění vlivu neviditelných energií na náš život, organismus, zdraví, vitalitu, vztahy i náladu. Životadárná energie čchi je neměnná, všudypřítomná, všeoživující, proudí prostorem dle vlastních zákonů. Pochopíme-li principy těchto zákonů, zjistíme, jakým způsobem můžeme tok energie čchi ve svém domově a v jeho okolí regulovat a usměrňovat tak, abychom efektivně zvýšili kvalitu svého života.
Základní principy Feng-shui a diagnostika
Základním stavebním kamenem učení Feng-shui je tedy nauka o energii čchi, energii, která vzniká z dynamické přeměny mezi silami Jin (ženská energie) a Jang (mužská energie). Druhým pilířem učení Feng-shui je pochopení o působení pětice elementů (živlový pentagram), jimiž jsou voda, dřevo, země, oheň a kov. Třetím pilířem je schéma Pa – Kua (Ba – Gua), systém, s jehož pomocí lze diagnostikovat „mikrokosmos“ člověka, tedy místo, ve kterém člověk žije (místnosti, rozestavění nábytku, zrcadla, předměty, pracovní stůl a další aspekty), a tím i identifikovat hlubší příčiny jeho všemožných problémů.
Feng-shui v praxi
Kdo z nás by netoužil po harmonickém domově, pevném zdraví, láskyplných vztazích a hmotném dostatku? Ponoříme-li se do studia Feng-shui, velmi nás překvapí, jak málo mnohdy stačí, abychom zcela změnili své životy (od prosté změny nálady až po pozitivní změny např. v sektoru partnerství či financí apod.). Díky porozumění problematice feng-shui budeme lépe chápat, jakým způsobem energie pracují, a jaké konkrétní kroky máme učinit, abychom nebránili volnému toku čchi a podpořili jeho proudění na těch správných místech a s pomocí těch nejvhodnějších prostředků. Dodržováním principů Feng-shui je možné nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie, zvané čchi. Takovým prostorem může být náš domov, pracoviště, ale i zahrada nebo celé město.
Feng-shui – všechno se vším souvisí
Učení feng-shui vychází z myšlenky, že nic neexistuje odděleně a všechno se vším souvisí. Tak, jako nás ovlivňuje naše prostředí, tak i my se svými emocemi, myšlenkami a náladami ovlivňujeme věci, osoby a události kolem nás. Pokud si přejeme zlepšit kvalitu našeho života, být zdravější, vitálnější, docílit změny, najít lásku, dosáhnout úspěchu, pak pro nás bude pochopení a aplikování principů Feng-shui velkým přínosem. Je třeba si uvědomit, že pokud chceme něco změnit, musíme začít se změnami především sami v sobě a ve svém nejbližším okolí, tedy u sebe doma.
Jak uvnitř tak venku – a obráceně
Mezi naším vnitřním stavem (rozpoložením) a naším nejbližším okolím je vždy přímá souvislost. Například, pokud jsme vnitřně nervózní, chaotičtí, špatně spíme, nedokážeme se soustředit, stačí se rozhlédnout kolem sebe. Jak vypadá náš pracovní stůl? Je uklizený a čistý, nebo ho pokrývá vrstva prachu a povalují se na něm zmačkané papírky, plastové obaly atd.? Jaký je stav naší ložnice? Kdy jsme naposledy větrali místnost, umyli okna, vyprali závěsy? Je naše postel v pořádku, není někde ulomený roh, netrčí z ní pružina? Jakou barvu má ložní prádlo? Je například známým faktem, že teplé barvy (žlutá, oranžová a červená) jsou barvy, které člověka nabíjí energií, a tedy nejsou právě v ložnici, jenž je místem odpočinku, těmi nejlepšími. Není pod postelí nepořádek? Jsou všechny věci v místnosti plně funkční, nebo jsou rozbité? Zjednáme-li nápravu těchto zdánlivých maličkostí, pocítíme okamžitý účinek na naši psychickou pohodu, kvalitu odpočinku či soustředění se na práci. I tohle je Feng-shui.
Základní úpravy
Základní úpravy ve vašem domově můžete provést zcela sami, bez rad odborníka. Nejprve je dobré vyhodit vše nepotřebné, zastaralé, nefunkční, rozbité - ze své vlastní hlavy i ze svého domu či bytu. Tak se vytvoří potřebný prostor pro věci nové, které teprve přijdou, a přinesou nám kýžené změny. Dále je nutný řádný úklid prostoru – od prachu na poličkách a pavučin v rozích místností, až po roztřídění drobností, které se často povalují na místech, kde nemají co dělat. Další postupy lze lehce zjistit z dostupné literatury o feng-shui. Díky zcela jednoduchým a na logice postaveným radám lze zjistit, které části našeho domu či bytu nejsou energeticky v pořádku a neproudí jimi volně energie čchi, a jakým způsobem lze zjednat v těchto sektorech nápravu. Někdy postačí pouze vyčistit prostor od nepotřebných věcí, někdy stačí umístit vhodně zrcadlo, přemístit nábytek na vhodnější místo, pověsit určitý obraz, umístit květiny, zvolit vhodné barvy, a kvalita našeho života bude náhle diametrálně odlišná. Vědomou změnou našeho nejbližšího okolí můžeme dosáhnout velkých změn, začít se cítit lépe, najít lásku, dosáhnout úspěchu a naplnit spoustu dalších našich přání. Všem skeptikům doporučujeme, aby to vyzkoušeli. Nic to nestojí a výsledky mohou být přímo ohromující, tak proč to nezkusit?
Skutečně to funguje?
Některé principy, které nám Feng-shui doporučuje, se mohou zdát příliš jednoduché na to, aby fungovaly. Pamatujte, že pravá podstata všeho je vždy zcela jednoduchá. Když něco děláme složitě, znamená to, že tomu ještě pořádně nerozumíme…“ Jediným správným měřítkem, podle kterého si můžeme ověřit, zda Feng-shui funguje, či nikoliv, je náš vlastní vnitřní pocit. Řiďme se jím.
Autor: Lenka Pragerová
Nevíte si rady? Zdá se vám, že vámi provedené úpravy nefungují nebo potřebujete provést ve svém životě razantnější změny? Poraďte se s našimi profesionálními poradci, kteří Feng-shui skutečně rozumí a jsou připraveni vám pomoci.
Poradci na Feng-shui:
http://www.sibyla.cz/alena/
http://www.sibyla.cz/veronika/