Online poradna

Volejte po zakoupení kreditu
Pošlete SMS na 903 55 60 - 60 Kč/SMS

Poradci právě online

Věra

Věra

Astrologie, numerologie

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60
Karel

Karel

Astrologie, numerologie, reiki

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60
Kateřina Marie

Kateřina Marie

Astrologie

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60
Iris

Iris

Tarot, kyvadlo, i-ťing

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60
Olga

Olga

Terapie, Shamballa, Merkabah

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60
Ondřej

Ondřej

Psychotronická diagnostika

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60

Aromaterapie

Co je aromaterapie

Aromaterapie je oblíbená metoda alternativní medicíny, využívající vlastnosti rostlinných esenciálních olejů k prevenci a léčení lidského zdraví a psychiky. Výraz aromaterapie je složen ze slov „aroma“ – vůně a „terapie“ – léčba, jedná se tedy o léčbu pomocí vonných silic.

Aromaterapie má historii

Tato metoda je stará jako lidstvo samo. Zmínky o míchání vonných esencí, olejů, a jejich účincích na lidskou psychiku a tělo byly nalezeny jak v Bibli, tak v dalších posvátných textech starodávných národů. Vzhledem k tomu, že tento druh léčby přežil tisíciletí lidské existence, a stále patří mezi vyhledávané metody alternativního léčení, není pochyb, že tato metoda má pro člověka velký přínos. Co je skutečně dobré, je věčné.

Dar přírody

Matka Příroda je neskutečně štědrá. Do každé živé i neživé bytosti vložila kus svého ducha a zároveň mu ponechala jeho vlastní výjimečnost. Každá rostlina, rostoucí zde na zemi, je svým způsobem jedinečná a nese vlastní charakteristickou informaci. Tato informace je obsažena v každé části rostliny, v jejích kořenech, v lodyze, v listech, květech i plodech. Jak naši dávní předkové na vlastní kůži zjistili, některé z rostlin nesou informace, které mají velmi blahodárný vliv na lidské tělo, mysl i ducha. Na tomto principu je ostatně založeno i léčení pomocí oblíbených Bachových esencí, které jsou k dostání i v našem e-shopu.

ruze aromaterapie sibyla

Vůně léčí

Lidé začali uzdravující informace z rostlin extrahovat v podobě éterických olejů, silic, které přimíchávali do masážních kompozic, do koupelí, obkladů, balzámů a kosmetických přípravků. Některé vonné silice obzvláště dobře účinkují na ducha a mysl člověka, pokud jsou vystaveny vysokým teplotám, žáru ohně. Právě toto zjištění je kořenem starodávného umění výroby vonných tyčinek a používání pryskyřičných vykuřovadel. Pálení pryskyřic, vonných směsí a olejů bylo od nepaměti nedílnou součástí každého obřadu, rituálu a modlitby. Nejznámějším a nejpoužívanějším vykuřovadlem je kadidlo, olibanum, pálené v chrámech a kostelích dodnes.

Aromaterapie dnes

Základy aromaterapie, jak ji známe dnes, položil v r. 1928 francouzský chemik E. M. Gatteffose, který potvrdil hojivé antiseptické účinky éterických olejů a doporučil je k léčebnému používání. Tento vědec je autorem výrazu aromaterapie. Pod pojmem aromaterapie se dnes rozumí především používání 100% přírodních koncentrovaných éterických olejů, získávaných z rostlin pomocí destilace vodní parou, nebo lisováním za studena. Jedině tímto způsobem lze získat naprosto čistý extrakt bez chemických příměsí. Takto získané éterické oleje jsou dále snadno rozpustné v rostlinných olejích (mandlový, slunečnicový, olivový, sezamový atd.), ale také v alkoholu, medu a mléce.

Účinky éterických olejů na zdraví

Silice, obsažené v éterických olejích, jsou člověkem vnímány čichem a vstřebáváním kůží. Účinné látky se sliznicí či pokožkou dostávají do krevního oběhu, kde probíhá přenos informace do mozku člověka. Ten vydá pokyn k následné regenerační odezvě organismu, aktivizuje samouzdravující, autosanační mechanismy. Silice během několika dalších hodin projdou metabolismem, a následně jsou tělem beze zbytku vyloučeny. Každý olej má své jedinečné vlastnosti, kterých se využívá pro zcela specifické účely. Některé oleje stimulují tělo, mysl či emoce, jiné je naopak zklidňují a uvolňují. Vhodně zvoleným éterickým olejem lze podpořit imunitu a celkově vylepšit zdravotní a psychický stav člověka. Zde stojí za to připomenout, že léčebné a na člověka prokazatelně pozitivní účinky lze očekávat pouze ze 100% éterických olejů, nikoliv z "obyčejných" vonných olejů, určených pouze do aromalamp. Pokud máte zájem některý ze 100% éterických olejů vyzkoušet, můžete si vybrat z nabídky našeho e-shopu.

Metody aromaterapie

Pod pojmem aromaterapie si většina lidí představí inhalaci vonných olejů v aromalampách. Aromaterapeutických metod je však mnohem více. Jsou to aroma koupele, masáže pomocí směsi éterických olejů a rostlinných olejů, balzámy, zábaly, obklady, nebo třeba náplasti. Naprostá většina éterických olejů je silným koncentrátem a pro účely masáží, koupelí, zábalů a obkladů je nutné smíchat éterický olej s vhodným „nosičem“, jímž může být rostlinný olej, mléko, med, smetana či mořská sůl. Výběr nosiče závisí na typu metody.

aromaterapie aromalampa

Aromaterapeutická masáž

Nejpříjemnější metodou aromaterapie je bezesporu aromaterapeutická masáž, která v sobě spojuje účinky vonných olejů a masáž těla samotnou. Silice je vstřebávána kůží a prostřednictvím dýchacích orgánů. Pro tuto metodu se využívají 100% přírodní esenciální oleje, naředěné vhodným nosičem, nejčastěji kvalitním rostlinným olejem (olivový, mandlový apod.).

Aromaterapeutická koupel

Dalším skvělým způsobem, jakým lze využít léčivou sílu přírodních silic, je aromatická koupel, při níž člověk přijímá účinné látky skrze pokožku a současně inhaluje tyto látky z vodní páry. Vzhledem k tomu, že koncentrovaný éterický olej dráždí kůži a nesmí se používat neředěný, je nutné vybraný esenciální olej přimíchat do vhodného emulgátoru, jímž může být libovolný rostlinný olej, mléko, smetana, med nebo mořská sůl.

Inhalace výparů

Nejjednodušší způsob využití účinků vonných silic je metoda inhalace výparů éterického oleje z rozprašovačů nebo z aromalampy. Případně je možné inhalovat silice přímo z kapesníčku, na němž je naneseno pár kapek. Vonné silice jsou prostřednictvím sliznice přenášeny přímo do krve a dále do mozku a jednotlivých orgánů. Jedná se o nejrychlejší způsob, jakým lze využít účinky vybraného éterického oleje. Vonné silice stimulují nervové buňky organismu a vysílají signály do limbického systému mozku (centrum emocí), takže dochází ke změnám stavu psychiky, zklidnění a celkovému uvolnění. Tato metoda je velmi bezpečná a může ji provádět každý.

Vnímání vůní

Tak, jako barvy a tvary působí na podvědomí člověka a probouzí v něm různé kvality, také vůně dodávají našim životům další rozměr. Podle druhu vonné silice má aroma na lidské tělo, mysl i ducha různé účinky. Některé vůně povzbuzují krevní oběh a dodávají pocit tepla, jiné zase ochlazují, další v nás probouzejí slavnostní a přátelskou náladu. Existují vůně vysoce inspirativní, zesilující fantazii, ale také uklidňující, vhodné pro relaxaci nebo meditaci. Zkrátka, na světě je nepřeberné množství různých vůní a každá z nich má svůj charakteristický účinek na člověka. Matka Příroda je skutečně velmi štědrá. Nabízí mnoho možností, jak obnovit naše síly, uzdravit tělo, povzbudit ducha a pozvednout se nad rámec každodennosti. Díky jí za to.

Autor: Lenka Pragerová

vonne tycinky aromaterapie

Velký výběr produktů aromaterapie najdete v e-shopu Bombastus.

bombastus logo