Online poradna

Volejte po zakoupení kreditu
Pošlete SMS na 903 55 60 - 60 Kč/SMS

Poradci právě online

Lenka

Lenka

Astrologie, EFT, SRT

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60
Karel

Karel

Astrologie, numerologie, reiki

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60
Iris

Iris

Tarot, kyvadlo, i-ťing

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60
Kateřina Marie

Kateřina Marie

Astrologie

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60
Agnes

Agnes

Astrologie, psychomantie

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60
Alena

Alena

Astrologie, numerologie

Jsem online - volejte
Pošlete SMS ve tvaru
SIBYLA text otázky
na číslo 903 55 60

Ajurvéda

Ajurvéda – vše se vším souvisí

Ajurvéda je prastará nauka o zdravém a vyváženém způsobu života, který je základním předpokladem pro duševní pohodu a zdraví. Tento propracovaný léčebný systém vznikl v Indii před 5000 lety. Základní prvky a principy ajurvédy pochází z Véd, indických svatých spisů. Během tisíciletí praktikování byla ajurvéda zdokonalována a přizpůsobena životu moderního člověka, nicméně základní rysy se nezměnily. Ajurvéda není jen systém zabývající se zdravím lidského těla, stejnou měrou jako lidské tělo zohledňuje i základní morální hodnoty a spiritualitu. Nic není odděleno, vše se vším souvisí. Každý vnitřní nesoulad a přehlížení potíží se vždy projeví ve všech sférách – duševní, psychické i tělesné a promítne se i do všech životních oblastí (zdraví, vztahy, zaměstnání…). V Indii je ajurvéda tradičním lékařským systémem, ovlivnila však také celou řadu dalších léčebných systémů (například čínský), a našla si cestu do zemí celého světa. Ajurvéda je úspěšně praktikována i v České republice, jako účinný způsob alternativní léčby.

Ajurvéda - návrat k rovnováze a přirozenosti

Ajurvéda - stav zdraví je naší pravou přirozeností

Dle učení ajurvédy je rovnováha naší pravou přirozeností. Vychýlením se ze stavu rovnováhy dochází k různým duševním a psychickým potížím, k oslabení imunity těla a nadměrné či nedostatečné funkci orgánů. Díky nesprávnému přístupu a ignoraci symptomů pak dochází ke vzniku nemoci. Snaha o nastolení a udržení rovnováhy je velmi blízká buddhistickému přístupu k životu, i to je důvodem, proč se buddhismus zasadil o další vývoj ajurvédy. Ajurvéda klade důraz na neustálou podporu zdraví a prevenci, na zdravý životní styl a pozitivní přístup k životu. Ajurvéda zdůrazňuje nutnost umírněnosti ve všech sférách života, umírněnost v jídle, spánku, pohlavním styku, užívání léků, apod., zdůrazňuje nutnost pravidelné a dostatečné hygieny, zahrnuje zkrátka kompletní systém životosprávy a stravování.

Ajurvéda - rovnováha pravou přirozeností

Základní principy ajurvédy

Ajurvéda vnímá člověka jako mikrokosmos, který je odrazem makrokosmu. Jako vše, co existuje ve hmotě, je i organismus člověka složen z pěti prvků: země, voda, oheň, vzduch a éter. Z těchto prvků v těle člověka vznikají tři základní systémy - tělo, smysly a duch, propojené třemi regulačními principy dóšy - Vata, Pitta a Kapha. Každý nově narozený člověk dostane do vínku své vlastní specifické vybavení - určitý poměr těchto tří principů, z nichž jeden je vždy převládající, a druhý a třetí jsou v menším poměru. Nesoulad (nevyváženost) těchto principů – disharmonie mezi nimi, znamená oslabení organismu v některé rovině a předchází vzniku psychických potíží, bolestí a onemocnění.

Tři základní regulační principy – dóšy

Ke každému typu dóši se vážou určité charakteristiky a orgány, které s nimi přímo souvisí.

Vata - kombinace éter – vzduch
Vata řídí veškeré pohyby, dýchání, tlukot srdce, krevní oběh, nervový systém, ovlivňuje činnost hrtanu. V případě rovnováhy podporuje kreativitu a flexibilitu, v nerovnovážném stavu podněcuje strach a úzkost, labilitu a pocity méněcennosti.

Pitta - kombinace oheň – voda
Pitta je spojena s trávením a metabolismem. Pitta řídí zažívání, metabolismus, absorbování a asimilaci živin, tělesnou teplotu, játra, žlučník, krev, oči, pocení a pokožku. V případě rovnováhy podporuje bystré myšlení a inteligenci, v opačném případě posiluje hněv, nenávist a žárlivost.

Kapha - kombinace země – voda
Kapha dává formu všem tělesným strukturám, kapha ovlivňuje kosti, svaly a šlachy, je pojivem mezi buňkami, je “mazivem” pro klouby, zvlhčuje kůži, udržuje imunitní systém. Pokud je tato energie v rovnovážném stavu, podporuje kapha vyjádření lásky, klidu a odpuštění, v případě nerovnováhy připoutanost, lakotu, hrabivost a závist.

Ajurvéda - vata, kapha a pitha

Konstituční typologie

Pojmem konstituční typologie se rozumí typologie určená dle poměru dominantní složky (dóšy) a ostatních složek v organismu jedince. Na základě propočtu zastoupení těchto tří složek (dóš) byly určeny tři základní typy, pro která platí určitá společná doporučení – typ kapha, váta a pitta. Každý člověk je originálem, poměr složek v jeho organismu je vždy jedinečný, a takto je třeba ho také posuzovat. Pro diagnostiku zdravotního stavu je tedy zapotřebí navštívit skutečného odborníka na tuto problematiku a jím si nechat diagnostiku stanovit.

Ajurvéda a léčení

Na rozdíl od tradiční medicíny neřeší ajurvéda pouze symptomy na úrovni fyzického těla, neboť ty jsou pouhým ukazatelem, informací o disharmonii energií. Ajurvéda chápe člověka jako celek, namísto léčení symptomů se zaměřuje na odhalení vnitřní příčiny daného stavu. Na základě diagnózy stanovené odborníkem jsou pacientovi doporučovány různé potraviny, byliny, potravinové doplňky, zvířecí produkty, a také vyvážený způsob stravování a životospráva, různé terapie a procedury, jako například masáže, způsoby čištění, hudba nebo terapie pomocí vůní (aromaterapie), tělesná a dechová cvičení, i meditace.

Přestože k vyléčení úporných zdravotních problémů je nezbytná konzultace s odborníkem, existují na trhu ajurvédské přípravky s "obecným" působením, vhodným pro každého (např. ajurvédská mýdla, oblíbené zubní pasty, šampóny, mastičky na akné, čajové směsi apod.). Všechny tyto lze zakoupit i v našem e-shopu Bombastus.

Ajurvéda - rovnováhou ke zdraví

Ajurvéda dnes

Ajurvéda není pouze záležitostí zemí Orientu, ajurvédu s úspěchem praktikují terapeuti, lékaři a léčitelé po celém světě. Jejímu rozšíření do zemí západu můžeme poděkovat především guruovi Maharishi Mahesh Yogimu, který vytvořil i finančně silnou organizaci, podporující její výzkum. Jeho metodu, zdůrazňující především duchovní terapii a transcendentální meditaci, používají lékaři i léčitelé pod názvem Maharishi ajurvéda. Ajurvéda se praktikuje po celém světě, jako tradiční i alternativní druh medicíny.

Autor: Lenka Pragerová